Sezon grzybowy trwa więc kontynuujemy dania na bazie grzybów, świeże, suszone czy mrożone można przyrządzać na różne sposoby. W sosie grzybowym lub maślanym kruchym cieście
w pełni rozwiną swój aromat.
Do sosu grzybowego możemy użyć zarówno świeżych jak i suszonych grzybów.
Jeśli lubisz delikatny smak, wybierz grzyby świeże, jeśli bardziej intensywny, wybierz grzyby suszone. Taki sos to doskonały dodatek do wielu dań mięsnych i makaronowych.
Składniki:
500 polędwiczki wieprzowej
300 gram mrożonych grzybów Leśne skarby
200 ml śmietanki kremówki
1 duża cebula
świeże zioła po 3 gałązki tj. tymianek i rozmaryn
1/2 główki polskiego czosnku
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
sól, pieprz
oliwa do zamarynowania polędwiczki
1 łyżka masła
200 gram makaronu spaghetti
1 łyżka pudru z suszonych grzybów
Przygotowanie:
Polędwiczkę marynujemy w oliwie, liściach laurowych, w kulkach ziela angielskiego, rozmarynie, tymianku oraz w kilku ząbkach czosnku przez co najmniej 2 godziny.
Mrożone grzyby wrzucamy na wrzątek, gotujemy do miękkości. Odsączamy. Cebulę i 2 ząbki czosnku siekamy w kostkę. Grzyby i cebulę, czosnek podsmażamy. Zalewamy około 300 ml wody, dodajemy liścia laurowego, ziele angielskie, świeży tymianek i gotujemy 15 minut. Zdejmujemy z ognia, przelewamy do miksera lub blendujemy ręcznym blenderem na gładki krem. Sos doprawiamy solą i pieprzem oraz śmietanką.
Gotujemy makaron spaghetti al dente, czas gotowania wynosi 8-10 w zależności od marki makaronu jaki użyjecie.
Zamarynowaną polędwiczkę podsmażamy na oliwie z każdej strony na rumiano. Zdejmujemy z ognia, najlepiej przełożyć na deskę do krojenia na ok. 15 minut by odpoczęła. Po tym czasie kroimy w plastry ok. 1,5 cm. Układamy na tej samej patelni na której była smażona uprzednio polędwiczka i smażymy po kilka minut z każdej strony. Polędwiczkę podajemy z ugotowanym al dente makaronem, z sosem grzybowo-śmietanowym oraz całość wykańczamy pudrem z suszonych Grybów oraz dekorujemy świeżymi ziołami.
Polędwiczka wygląda pysznie ��
OdpowiedzUsuń