07 sierpnia

Walory kulinarne polskiej wołowiny Akademia Smaku Sokołów – Spotkane w Zakładzie Produkcyjnym w Kole

W czerwcu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych Sokołów, które odbyły się w Kole. Do Zakładu Produkcyjnego Sokołów S.A. zaproszeni zostali blogerzy kulinarni oraz redakcja magazynu „Kukbuk". Jadąc tam spodziewałam się standardowych warsztatów, na których zazwyczaj od razu zabieramy się do gotowania ale nie tym razem - na miejscu okazało się, że dzisiaj będą gotować dla Nas. 
Zaczęliśmy od prezentacji i zwiedzania. Podczas spotkania mieliśmy wyjątkową okazję, by zwiedzić linie produkcyjne oraz uzyskać wiele informacji dotyczących walorów sezonowanej polskiej wołowiny.

Niesamowite było to jak przed wejściem do części produkcyjnej, aby spełnić wszystkie wymagania sanitarne musieliśmy przebrać się za Eskimosów ;) w specjalne ochronne stroje oraz przejść przez bramki dezynfekujące. Sokołów przestrzega bardzo wysokich norm sterylności i bezpieczeństwa produkcji, co powoduje, że ich produkty są jeszcze wyżej jakości.
Po zakładzie oprowadził na sam Dyrektor Pan Paweł Nowak, opowiedział o poszczególnych etapach produkcji, oraz sezonowaniu wołowiny – czyli procesowi jej dojrzewania. Dzięki tej wycieczce zagłębiłam się jeszcze bardziej w tym rodzaju mięsa, bo jak każdy zapewne wie ja również, że wołowinę możemy spożywać po obróbce termicznej jak i na surowo. A teraz wiem również na czym dokładnie polega sezonowanie. Wołowina w tym czasie leżakuje zamknięta próżniowo od 10 dni do nawet 6 tygodni w stałej, niskiej temperaturze. Ewentualnie możemy sezonować mięso używając innej metody tzw.„na sucho” czyli ten sam czas leżakowania i temperatura ale bez opakowania.Oczywiście zaplanowana była również część kulinarna, Menu głównym był Szef Kuchni Sokołów Dominik Moskalenko, który przygotował dla Nas wspaniałego grilla, podczas którego opowiadał o tym jak ważne jest dojrzewanie wołowiny, które poprawia kruchość, soczystość i smakowitość mięsa.

Zachęcał, by sięgać również po mniej popularne rodzaje wołowiny, jak baweta czy łata (tzw. flan steak) oraz przekonywał, jak ważna dla walorów smakowych jest „marmurkowatość” mięsa. Szczególnie do grillowania.

O wszystkich zaletach sezonowanej wołowiny mogliśmy przekonać się podczas kulinarnego zwieńczenia spotkania, czyli wcześniej wspomnianego grilla, na którym Dominik Moskalenko przygotował soczyste steki podane z grillowanymi białymi i zielonymi szparagami.


Kulinarne inspiracje z wykorzystaniem sezonowanej wołowiny Sokołowa znaleźć można na stronach: www.ucztaqulinarna.pl, www.smakidobregozycia.pl oraz na kanale YouTube Sokołów TV.

1 komentarz:

  1. Kochana było super teraz pozostaje czekać na kolejne spotkanie ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Życie zaczyna się w kuchni , Blogger