27 października

Ciabatta

Ciabatta – włoski biały chleb, zrobiony z mąki pszennej i drożdży. Bochenek jest wydłużony, szeroki i płaskawy. Po włosku słowo ciabatta oznacza "kapeć, łapeć". Od drugiej połowy lat 90. jest szeroko znany w Europie i Stanach Zjednoczonych, najczęściej używana do kanapek.

Składniki:
4 g cukru
450 gram maki pszennej typ 650
60 g oliwy
6 g soli
3 g suszonych drożdży
350 g wody


Przygotowanie:
W wodzie rozpuszczamy cukier, następnie dodajemy drożdże, sól, oliwę i mąkę.
Ciasto mieszamy łyżką.
Przykrywamy ciasto talerzem i pozostawiamy do wyrośnięcia na 8-12 godzin. Powinno podwoić swoją objętość.
Ciasto wykładamy na stolnice wcześniej podsypaną mąką. Przy pomocy odpowiedniej łopatki, przekręcamy ciasto na drugą stronę, formując wałek. Do póki nie zakupiłam łopatki, dawałam radę nożem ;) Ciasto oprószamy mąką i pozostawiamy przykryte ściereczka na kolejną godzinkę.
Po tym czasie, ciasto dzielimy na ok 8 kawałków, przekręcając ciasto od razu na drugą stronę aby pokryło się mąką ze stolnicy, a następnie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto jest dość luźne ale takie ma być.
 Ciabatty pieczemy w nagrzanym piekarniku do 220 stopni. Przez pierwsze 10 minut w piekarniku powinniśmy umieścić pojemnik z wodą, następnie po usunięciu pojemnika ciabatty pieczemy jeszcze 20 minut. Ciabatty powinny nam się ładnie zarumienić. Studzimy na kartce.


10 komentarzy:

Copyright © 2016 Życie zaczyna się w kuchni , Blogger