08 listopada

Rogale Marcińskie edycja II

Jak co roku dzień 11. listopada się zbliża, więc, aby tradycji stało się za dość zapraszam Was na Rogale Marcińskie. 

Kto kocha mak biały? Ja, Ja, Ja...bo mak biały to główny składnik Rogali Marcińskich. Jest taki delikatny w smaku, wyróżnia się wysoką jakością, właściwościami oraz walorami smakowymi i wyjątkowym aromatem. A jeśli jesteście ciekawi legendy o rogalach kliknijcie tu ;) 


Ciasto:
3,5 szklanki mąki pszennej
1 łyżka drożdży suchych 12 g
1 szklanka ciepłego mleka
1 jajko
3 łyżki cukru
szczypta soli
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
200 g miękkiego masła
25 g masła rozpuszczonego do ciasta

Nadzienie:
300 g białego maku od Green Essence
100 g masy marcepanowej
100 g blanszowanych migdałów
100 gram orzechów włoskich
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
3/4 szklanki cukru pudru
2 łyżki gęstej śmietany
3 pokruszone podłużne biszkopty

Dodatkowo:
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
lukier: 1 szklanka cukru pudru + 2-3 łyżki wody 
5 łyżek posiekanych migdałów i orzechów


Przygotowanie:
Mąkę pszenną mieszamy z suchymi drożdżami, dodajemy resztę składników ( poza masłem) 
i rozcieramy między palcami. Pod koniec ucierania dodajemy rozpuszczone masło. Wyrabiamy ciasto, bardzo krótko tylko do połączenia składników. Ciasto powinno pozostać lepiące. 
Formujemy z niego prostokąt, owijamy szczelnie folią spożywczą i chłodzimy w lodówce przez 1 h.

Schłodzone ciasto wałkujemy cienko, nadając mu kształt prostokąta o wymiarach 30 x 15 cm, tak aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Rozwałkowane ciasto smarujemy równomiernie miękkim masłem ( 200 g), zostawiając marginesy ok 1 cm z każdej strony po czym składamy 1/3 ciasta z dołu do góry (do połowy prostokąta) następnie składamy górną część ciasta w dół przykrywając ciasto. Dobrze sklejamy brzegi.


Wałkujemy prostokąt o wymiarach 25 x 20 używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Składamy tak jak poprzednio ale już bez masła i chłodzimy 45 minut w lodówce. Proces wałkowania powtarzamy 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniem przez 30 minut. 

Po ostatnim wałkowaniu ciasto owijamy folią spożywczą i chłodzimy w lodówce przez kilka godzin minimum 5.


Mak oraz orzechy parzymy wrzącą wodą, zostawiamy na 15 minut, po czym odcedzamy i dobrze odciskamy z nadmiaru wody, najlepiej przez tetrową lub bawełnianą ściereczkę. Sparzony mak i orzechy oraz migdały mielimy dwukrotnie. Rozcieramy z cukrem pudrem masę marcepanową i dodajemy do zmielonego maku. Dodajemy również skórkę pomarańczową oraz pokruszone biszkopty. Mieszamy. Pozostała nam jeszcze śmietana, dodajemy jej tyle aby powstała nam zwarta ale plastyczna masa 2 łyżki maksymalnie. 

Ciasto na rogaliki wyjmujemy na 20 minut przez pieczeniem i wałkujemy na prostokąt 65 x 35 cm, musimy wykroić 12 równych trójkątów. Na każdym rozłożyć równomiernie masę makową, zostawiając margines ok 2 cm na każdym rogu. Zawijamy rogaliki zaczynając od dołu czyli najszerszego boku w kierunku wierzchołka. 

Układamy na blaszce i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 40-50 minut.Piekarnik rozgrzewamy do 180 C.
Wyrośnięte rogale smarujemy z wierzchu rozmąconym jajkiem z mlekiem i wstawiamy do piekarnika na ok 20-30 minut aż się ze złocą.
Wyjmujemy na kratkę i jeszcze ciepłe polewamy lukrem i posypujemy orzechami.


4 komentarze:

Copyright © 2016 Życie zaczyna się w kuchni , Blogger