30 grudnia
Zupa z brązowej soczewicy a'la krupnik
Kupiłam soczewicę, pomyślałam że po tych wszystkich mięsno rybnych przysmakach z przyjemnością spróbujemy czegoś lżejszego. Szukałam, myślałam co by tu zrobić... może kotlety, może gulasz, sałatkę aż w końcu padło na zupę. Jeszcze takiej nie jadłam.
Podobno brązowa odmiana soczewicy jest najtwardsza. Przed gotowaniem warto namoczyć ją na kilka godzin, a jak zwykle najlepiej całą noc, wtedy jej gotowanie nie powinno przekroczyć 50 minut.
Brązowa soczewica ma 1 ważną zaletę, zachowuje kształt, nie rozpada się, przez co doskonale nadaje się do sałatek.
24 grudnia
19 grudnia
Pstrąg pieczony na soli z sosem musztardowym wg Karola Okrasy
Dobry wieczór;) A co powiecie na propozycję obiadu lub kolacji niekoniecznie świątecznej,
ale w sumie też dlaczego nie! Pstrągi pieczone na soli. propozycja pochodzi z książki Karola Okrasy z kuchni Lidla. Przepis zmodyfikowany przeze mnie, ponieważ zamiast piec pstrąga
w skorupce z soli i białek upiekłam go po prostu w towarzystwie soli. Jak dla mnie bomba!
Pyszny cytrynowo tymiankowy pstrąg, jakiego jeszcze nie jadłam, podany w towarzystwie sosu musztardowego!
15 grudnia
14 grudnia
11 grudnia
10 grudnia
Galareta wieprzowa
Nie wiem jak u Was ale u nas na każde święta czy Bożego Narodzenia czy Wielkanocne przygotowuje się galaretę wieprzową. Wiadomo jednak że konsumujemy ją w Boże narodzenie lub Szczepana, w Wigilię pomimo że post zniesiony jemy typowo postne potrawy.
Taka galareta gotowana jest na golonce wieprzowej z dodatkiem warzyw, głownie marchewki, czosnku i zielonego groszku. Pisząc dla Was ten przepis wierzcie mi że sama zrobiłam się głodna. Dodaję przepis do akcji na FB Błyskawiczne piątki.
10 grudnia
Karp smażony
Myślę że to danie znajdziemy na każdym lub prawie każdym Wigilijnym stole.
U nas gości od x lat, nawet nie pamiętam. Z roku na rok ta sama tradycja przekazana od babci. Jedynie danie jakie zanikło to kutia, tylko u babci się ją jadało, bo chyba tylko babcia umiała ją pysznie przyrządzić. Tego daru mi nie przekazała.
Ale wracając do tematu głównego usmażenie karpia to nie taka trudna sprawa ale obrobienie go to już tak. Zabijaliście kiedyś własnoręcznie karpie?! Ja nie, wolę już takiego martwego, którego zabijają w sklepie na zamówienie. Później tylko zostaje oczyścić, zamarynować i usmażyć...
Mniam, mniam 😃
Dodaję przepis do akcji na FB Błyskawiczne piątki.
Dodaję przepis do akcji na FB Błyskawiczne piątki.
09 grudnia
Sałatka ziemniaczano jajeczna z tatarem śledziowym SEKO
Święta: niekończący się temat ;) Uwielbiam wracać do starych, polskich przepisów, ale uwielbiam je również unowocześniać lub po prostu modyfikować do woli. Tym razem w obieg poszła sałatka ziemniaczana ze śledziem. Z podanych składników powstała szybka sałatka dla 3 osób.
Raz, dwa i gotowa!
W sam raz, żeby zacząć świąteczną ucztę!03 grudnia
Bliny ze śledziem z żurawiną i brzoskwinią SEKO
Po warsztatach SEKO na fali smaku testuję w domowym zaciszu przepisy przekąsek śledziowych jakie przygotowywaliśmy w Akademii kulinarnej Whirlpool. Dziś na widelcu znalazły się śledzie z żurawiną i brzoskwinią. Mięso śledzia doskonale smakuje w połączeniu różnymi dodatkami na słono i słodko, mogą to być oliwki czy np.żurawina.
SEKO chwali się że ich produkty zostały nagrodzone cenionym na rynku certyfikatem Najwyższa Jakość QI i nie zawierają substancji słodzących i konserwujących. Musimy przyznać że coś w tym jest. Skład jest w porządku.
02 grudnia
01 grudnia
Relacja z warsztatów Seko na fali smaku
Zapraszam na relacje z bardzo fajnych warsztatów ze śledziem marki Seko, które odbyły sie pod okiem Samar Khanafer - finalista programu Master Chef!
25 Listopada 2016 miałam okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconym produktom firmy Seko, a więc śledziom pod każdą postacią. Solone, w oleju, na słono i na słodko. Śledzie uwielbiam więc uczestnictwo w warsztatach na dodatek po raz pierwszy było prawdziwą radością.
30 listopada
Karp pieczony w galarecie
Wielkimi krokami zbliżamy się do Bożonarodzeniowych dań.
W Newsweeku czytamy:"Bez karpia nie ma Wigilii? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt tak nie uważał. Przez ostatnie 900 lat karp to pojawiał się w jadłospisie Polaków, to z niego znikał.
W Newsweeku czytamy:"Bez karpia nie ma Wigilii? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt tak nie uważał. Przez ostatnie 900 lat karp to pojawiał się w jadłospisie Polaków, to z niego znikał.
W Wigilię na stołach Polaków pojawiały się różne ryby, ale „tradycyjnego” karpia na dobre wprowadziła na nie dopiero ... komuna. I tak naprawdę historia karpia nie zmieniła się w ogóle, na jednym stole pojawia się w 5 odsłonach na innym w ogóle.
U nas się akurat pojawia i smażony i pieczony i w galarecie;)
28 listopada
Domowy budyń waniliowy
Bardzo lubimy przygotować sobie na podwieczorek budynie lub kisiele. Często sięgamy po gotowe gorące chwile w różnych smakach ale jak zwykle najlepsze z najlepszych są te domowe, przygotowane z podstawowych składników w różnych proporcjach. I tutaj znowu możemy przywołać nasze kochane babcie czy mamy, bo one kiedyś tylko takie nam przygotowywały
z mleka, maki ziemniaczanej, cukru i dodatków smakowych. Pyszne i tyle!
W podanym przepisie szklanka ma 250 ml.
24 listopada
Pierniki norymberskie
Jadłam ostatnio coś obłędnie pysznego, cudownego w smaku, słodkie ale nie za słodkie i idealnie mokre w środku. A mowa o pierniczkach norymberskich.
Postanowiłam poszukać w sieci przepisu i spróbować zrobić podobną kopię. Prawie wyszła 😃
18 listopada
Piernik staropolski dojrzewający - ciasto
Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść około 5 tygodni przed świętami. Przepis na piernik znalazłam na blogu Moje Wypieki, przygotowując go wprowadziłam lekką modyfikację w postaci masła i cukru. Zmniejszyłam ilość masła ponieważ taką kostkę miałam w domu w oryginalnym przepisie było 250 g, a ilość cukru została zmniejszona o 1/2 szklanki ponieważ wydaje mi się ze 500 g miodu i 1 szklanka cukru powinno wystarczyć w zupełności.
17 listopada
Placuszki z jabłkami
Placuszki mają to do siebie że są po 1.pyszne, po 2. szybkie w przygotowaniu a po 3. uwielbia je mój synek. Chociaż rekord zjadania ilości placuszków prawie z patelni biją serniczki.
Ta wersja placuszków z jabłkami jak dla mnie jest idealna, lekka, puszysta, mokra w środku od jabłek i wcale nie potrzebuje cukru pudru na wierzch. Jest po prostu pyszna sama w sobie.
16 listopada
Czekoladowo - orzechowe batony z płatkami kukurydzianymi
Szukając pomysłów na domowe batony, ciasteczka i w ogóle przekąski trafiłam na bloga
Grzegorza Mniam Mniam . Popatrzyłam, poczytałam i zrobiłam. Batony o smaku czekolady i masła orzechowego z dodatkiem płatków kukurydzianych.
Batony są bardzo szybkie w przygotowaniu, ale mają jedno ogromne ale są mega mega słodkie.
12 listopada
09 listopada
08 listopada
Rogale Marcińskie edycja II
Jak co roku dzień 11. listopada się zbliża, więc, aby tradycji stało się za dość zapraszam Was na Rogale Marcińskie.
Kto kocha mak biały? Ja, Ja, Ja...bo mak biały to główny składnik Rogali Marcińskich. Jest taki delikatny w smaku, wyróżnia się wysoką jakością, właściwościami oraz walorami smakowymi i wyjątkowym aromatem. A jeśli jesteście ciekawi legendy o rogalach kliknijcie tu ;)
08 listopada
Zupa krem z batatów z pieprzem cayenne i kminkiem
Taka ciekawostka: Słodkie ziemniaki - samo zdrowie! Znane pod nazwą wilec ziemniaczany – gatunek byliny należący do rodziny powojowatych, inne nazwy batat, patat, kūmara lub słodki ziemniak. Pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.
A można zrobić z nich dietetyczne chipsy, dodać do wegańskiej zapiekanki lub do mięsnego dania!
05 listopada
Marchewka w zalewie
I przedstawiam kolejną propozycję do słoików aby zatrzymać zapas marchewki w innym wydaniu niż mrożona czy duszona. Marchewka w zalewie. Będę monotematyczna ale przepis również mam od mojej siostry współtwórczyni nowo powstałego bloga "Przepis podany na talerzu".
Marchewka gotowania w słodkiej zalewie. Taka na już jako dodatek do obiadu, możemy ją poddusić na maśle, kiedy nie mamy czasu na przygotowanie od podstaw. Świetnie też będzie się komponowała w sałatce jarzynowej na świątecznym stole;)
Marchewka gotowania w słodkiej zalewie. Taka na już jako dodatek do obiadu, możemy ją poddusić na maśle, kiedy nie mamy czasu na przygotowanie od podstaw. Świetnie też będzie się komponowała w sałatce jarzynowej na świątecznym stole;)
05 listopada
Konkurs - do wygrania biały mak od Green Essence
Uwaga! Ogłaszam szybki konkurs 2 dniowy na moim fan pagu ;)
Jak już zauważyliście Green Essence obdarowało mnie sporą ilością białego maku.
A ze święto związane z Rogalami Marcińskimi już niebawem do wygrania będzie 1 paczka 500 gram białego maku od Green Essence.
Zadanie konkursowe:
Jak już wiadomo w domu mam niespełna 3 letniego szkraba,który podczas zakupów sięga coraz częściej po różnego rodzaju batoniki.
Waszym zadaniem będzie zamieszczenie pod postem konkursowym przepisu na fit przekąski, batoniki, placuszki.
Miło będzie jeśli polubicie i udostępnicie mój post, oraz zostawicie polubienie na moim fan pagu.
Konkurs trwa do poniedziałku 07/11/2016 go godziny 8.30 ;) szybko wybieram zwycięzcę i wysyłam paczkę żeby jeszcze doszła przed 10/11/2016 r.
04 listopada
Sok winogronowy z sokownika
Do zrobienia soku wykorzystujemy sokownik na parę. Nie posiadam niestety swojego ale moja niezawodna przyszła teściowa zawsze służy pomocą. Sokownik do robienia soków jest idealny.
Przede wszystkim sok robi się sam, my sobie w tym czasie możemy zjeść jakieś pyszne ciacho;)
Przepis dodaję do akcji na Facebooku "Błyskawiczne piątki"
03 listopada
Buraki w zalewie octowo - winnej Jamar
Przepis na te buraczki dostałam od siostry, która znowu wygrzebała przepis na nie w słynnych gazetkach przyślij przepis. Sama robiłam je pierwszy raz, ale jadłam wielokrotnie przygotowywane przez nią i są naprawdę super, nadają się na zasmażane, na sałatkę na zimno z jabłkiem do obiadu a nawet na ćwikłę z chrzanem ale przede wszystkim wychodzi z nich pyszny barszczyk czerwony.
03 listopada
Swojski smalec
Przed chwilą zjadłam pajdę chleba ze smalcem, jabłkiem, cebulką i skwarkami.Coś pysznego!
To taka najlepsza z najlepszych "pasta" do kanapek. Pewnie pamiętacie ten rarytas z wakacji czy ferii zimowych u babci?! A może sami robicie? Zdradźcie proszę swoje wspomnienia;)
Taki swojski smalec najlepszy jest z kromką pełnoziarnistego pieczywa i kiszonym ogórkiem.
02 listopada
01 listopada
Ciasto kakaowy salceson
Szaro, buro, smutno - taki nijaki ten dzień. Może kawa i kawałek słodkiego ciacha orzywi nam ten dzień. Lata nie robiłam tego ciasta, postanowiłam więc odświeżyć przepis, ale okazało sie że zaginą w stosie innych przepisów.
Postanowiłam poszukać inspiracji w sieci;) I tak trafiłam na świetny, wręcz cudowny blog Zjem to z pięknymi zdjęciami i wyszukanymi przepisami;) Ten słynny salceson jadłam oczami patrząc na przepiękne fotografie.
28 października
Imbirowa szarlotka
26 października
Ciasto kakaowo korzenne z gruszką
Zapraszam na kawałek przepysznego ciasta z gruszką. Mocno kakaowe z korzenną nutą, wilgotne i pyszne dzięki gruszkom. Przy okazji warto wspomnieć, że jest szybkie w przygotowaniu a nawet zrobimy go bez pomocy miksera.
W oryginale gruszki powinny pozostać na powierzchni ale moje zanurkowały w cieście.
Oryginalny przepis znajdziecie klikając tu ;).
25 października
Spaghetti bolognese
Sos boloński, jeden z podstawowych sosów jakie robi się i jada z makaronem. Klasyk nad klasyką, ale niezwykle pyszny.
Przede wszystkim uwielbiany przez dzieci, coś na ten temat wiem;)
W moim rodzinnym domu często mięso zastępowało się kiełbasą, niby już nie to samo ale tak dla odmiany ;) był pyszny, nie mniej niż oryginał;))
21 października
20 października
17 października
16 października
15 października
Sernik gotowany dyniowo - czekoladowy
Tematem przewodnim na ten tydzień wypiekania były dyniowe wypieki w akcji
"Ciasto na niedzielę". Bardzo chciałam wziąć udział, ale...no właśnie ale mało czasu miałam
na pieczenie. Choroby u nas ciąg dalszy więc Jaśko pochłania cały mój czas i energię.
"Ciasto na niedzielę". Bardzo chciałam wziąć udział, ale...no właśnie ale mało czasu miałam
na pieczenie. Choroby u nas ciąg dalszy więc Jaśko pochłania cały mój czas i energię.
Rozmyślając o jakimś szybkim cieście, wymyśliłam sernik gotowany.
Szybki, prosty i smaczny zarazem.
W całym tym gotowaniu było jeszcze jedno ale, okazało się, że w domu mam tylko budyń czekoladowy i nawet nie mam mąki ziemniaczanej. Mój serniczek zamiast pomarańczowy
od dyni, wyszedł brązowy. No cóż, ważne że smaczny i że dyniowy.
Szybki, prosty i smaczny zarazem.
W całym tym gotowaniu było jeszcze jedno ale, okazało się, że w domu mam tylko budyń czekoladowy i nawet nie mam mąki ziemniaczanej. Mój serniczek zamiast pomarańczowy
od dyni, wyszedł brązowy. No cóż, ważne że smaczny i że dyniowy.
14 października
Naleśniki idealne - Lubella!
Naleśniki robiłam już na sto sposobów, używałam różnych mąk, robiłam z mlekiem i z wodą
i z piwem, po prostu różne. Te też niby są klasyczne ale po pierwsze z mąką idealną, ponieważ za taką uważam mąkę z Lubelli a po drugie z dżemem idealnym. Owocowa Rozkosz stworzyła coś naprawdę ekstra;) dżem malinowy z dodatkiem kopru włoskiego.
Przepis dodaje do naszej akcji Błyskawiczne Piątki na Facebooku, zapraszamy!
Przepis dodaje do naszej akcji Błyskawiczne Piątki na Facebooku, zapraszamy!
13 października
11 października
Zapiekanka makaronowa z kabanosami, ketchupem i zielonym groszkiem Jamar
Jakiś czas temu otrzymałam paczkę od firmy Jamar do przetestowania kilku produktów.
A w niej ketchup łagodny, zielony groszek i ocet czerwone wino.
Ale Jamar w swojej ofercie posiada bardzo wiele produktów: warzywa w puszkach, warzywa w słoikach, koncentraty i przeciery, dodatki obiadowe, przyprawy, octy, ketchupy, sosy, przetwory owocowe, soki, syropy i napoje.
Ale Jamar w swojej ofercie posiada bardzo wiele produktów: warzywa w puszkach, warzywa w słoikach, koncentraty i przeciery, dodatki obiadowe, przyprawy, octy, ketchupy, sosy, przetwory owocowe, soki, syropy i napoje.
08 października
Tarta z jabłkami na kruchym spodzie bez cukru
Przyszła jesień a wraz z nią powróciły przyprawy korzenne. Tym razem propozycja tarty
z jabłkami i cynamonem.
Ciasto trochę inne ponieważ zamiast cukru użyłam suszonej żurawiny która osłodziła nam ciasteczko.
Dodatkowo w tym tygodniu w akcji "Ciasto na niedziele" mamy dowolność wypieków, więc mój słodki wypiek dodaję do naszej akcji.
07 października
Wątróbka z jabłkiem i cebulką
Wreszcie mam i ja;) uwielbiam wątróbkę, ale poza mną nikt więcej więc bardzo rzadko pojawia się na moim stole.
Dzisiaj czując się już znacznie lepiej, po okropnym choróbsku, zrobiłam obiad tylko dla siebie;)
Inspiracje zaczerpnęłam z przepisu Ewy Wachowicz.
Jeśli lubicie wątróbkę, częstujcie się proszę...;)
06 października
06 października
Jogurtowiec z jogurtów Jogobella
Jak już wiadomo, biorę udział w kampanii Jogobella w serwisie trnd.pl.
W kampanii biorą udział 3 rodzaje jogurtów w rożnych smakach. Każdy pyszny na swój sposób.
8 zbóż idealnie pasuje na drugie śniadanie, natomiast Breakfast mi najbardziej smakuje na podwieczorek w wersji z truskawkami.
Tym razem przedstawiam Wam zupełnie inne połączenie smaków, jogurty Jogobella w innej odsłonie.
#porcjaradosci!
#porcjaradosci!
05 października
Domowa pierś z kurczaka na kanapkę
Pewnie widzieliście już na wielu blogach różne domowe wędliny, drobiowe, wieprzowe, mieszane.
Ja też widziałam, dlatego postanowiłam kupić szynkowar i sama się wziąć za gotowanie.
Pierś z kurczaka poszła na pierwszy ogień ;) Ja jestem zadowolona, dodatkowo moja wędlina powstała w przyspieszonym tempie, bez solanki i chłodzenia w lodówce. A więc 2 ha i możemy jeść;)
04 października
Słone ciasteczka a 'la krakersy
Pyszotka...inaczej nie umiem określić tych maleńkich, chrupiących ciasteczek.
Przepis zaczerpnięty z bloga mojej ulubionej blogerki Smacznej Pyzy ;) Lekko zmodyfikowany, ponieważ powstały 4 smaki ciastek, klasyczne dla mojego synka bez żadnych przypraw typu kminek,chili czy czosnek. Dla mnie z kminkiem a z czosnkiem i chili dla Pana Ł ;).
03 października
Pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem
Proste i pyszne pierogi z wykorzystaniem nabiału i kaszy gryczanej. Dla jednych klasyka, dla innych nieziemskie niepołączenie. Dla mnie po prostu pycha!
Przepis dodaję do akcji kulinarnej na Durszlaku, ponieważ pierogi to jedna z tych potraw, która wywodząc się z dawnej kuchni słowiańskiej, zdobyła ogromną i popularność w kuchni polskiej. Są bardzo popularne w województwie pomorskim.