29 grudnia

Zielona sałatka z szynką i brokułem

Zielona sałatka z szynką i brokułem
Sałatka brokułowa z jakimikolwiek dodatkami nie byłaby podana, to zawsze smakuje pysznie – o ile oczywiście lubicie brokuły. Poniżej znajdziecie bardzo prosty przepis na sałatkę brokułową z szynką, kukurydzą i czosnkiem, którą gorąco polecam wypróbować przy najbliższej okazji.

27 grudnia

Sałatka konserwowa z serem

Sałatka konserwowa z serem
Bardzo soczysta sałatka z selera konserwowego, idealna na niejeden imprezowy stół. Słodka od ananasa i słona od selera i sera. Myślę, że wypróbujecie na sylwestra a może Nowy Rok ;)
Przepis na sałatkę znalazłam na blogu Justyny, Tysia Gotuje podczas poszukiwań inspiracji na wspólne warsztatowe gotowanie ;) Znajdziecie tam wiele smacznych przepisów ;)


21 grudnia

Soczysty schab pieczony w rękawie do pieczenia

Soczysty schab pieczony w rękawie do pieczenia
Przygotowania do świąt czas start, ryby, mięsa, sałatki, ciasta, lista jest bardzo długa ;) 
Na pierwszy ogień idą mięsa. Będą wędzone, pieczone i duszone. 
A ty co serwujesz w te święta dla swoich gości?

Pieczone mięsa to nieodzowny element świątecznych stołów. Tym razem padło na publikację przepisu na pieczony schab, soczysty, idealny na kanapki ale również do kaszy i sosu np.pieczeniowego. Schab to rodzaj mięsa niezwykle chudego a co za tym idzie o soczystość trzeba się bardzo postarać. Bardzo łatwo wysuszyć go na podeszwę, która stety niestety staje w gardle ;(
Niżej możecie zobaczyć i przeczytać dzięki czemu mój schab zachował soczystość.

Propozycję na inne pieczone mięsa znajdziecie tutaj:


18 grudnia

Paszteciki z kapustą i grzybami

Paszteciki z kapustą i grzybami
Krokiety z kapustą i grzybami przygotowane z naleśników to nie tylko danie świąteczne. 
Można podać je na kolację, a nawet jako danie obiadowe - idealnie współgrają z barszczem czerwonym! Warto je przygotować gdy trwa sezon na grzyby. A już ma pewno sprawdzą się idealnie na święta. Krokiety można przygotować na bieżąco przed podaniem albo zamrozić ale przed panierowaniem, wtedy panierujemy po rozmrożeniu.
Do przygotowania tego dania użyłam grzybowego farszu Leśnie Skarby.

17 grudnia

Konfitura z cebuli

Konfitura z cebuli
Świątecznymi przepisami pomęczę Was troszeczkę, ale myślę,że będzie to miłe dla oka i dla kubków smakowych. W kolejce czekają paszteciki z kapustą i grzybami, pierożki z barszczykiem, zupa cebulowa i wiele innych smakołyków ale dzisiaj przyszła pora na coś ekstra ;) konfitura z cebuli!

Słodko-kwaśna w smaku, idealnie nadaje się jako dodatek do mięs czy serów, a także świetnie pasuje na pizzę czy tartę.


14 grudnia

Karp smażony z sosem grzybowym

Karp smażony z sosem grzybowym
Do świąt pozostało ledwo 10 dni, w tym roku wyjątkowo wszytko robimy na ostatnią chwilę.
Dopiero zasiadamy do pieczenia pierniczków a przecież jeszcze nie upiekliśmy piernika staropolskiego, jeszcze przed nami bigos, pierogi, uszka i wiele innych smakołyków. 
Choinka też na bazarze jeszcze stoi, czeka i czeka specjalnie na nas ;)
za to będzie to bardzo piękne 10 dni taki magiczny przedświąteczny czas w pigułce.

I tym magicznym akcentem zapraszam was po przepis na ekspresowo szybkiego karpia w tradycyjnej odsłonie;) 

14 grudnia

Warsztaty kulinarne Sokołów Włoskie Boże Narodzenie

Warsztaty kulinarne Sokołów Włoskie Boże Narodzenie
Juz mineło kilka tyg a ja ciągle wspominam nasze ostatnie warsztaty kulinarne z firmą Sokołów, pewnie dlatego że były jak zwykle przepyszne i niezwykle inspirujące. Tym razem gotowaliśmy z Dominikiem Maskolenko oraz Mateo Brunetti.
Jako gość specjalny Matteo opowiadał nam o włoskich potrawach świątecznych, o deserach które są nieodłącznym elementem Świąt we Włoszech tj. panettone czy torrone bianco.


Podczas gotowania podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna pod okiem Mateo przygotowywała włoskie tortellini z mięsem i parmezanem oraz torrone bianco, druga natomiast pod skrzydłami Dominika zajęła się polędwicą wellington.
Po wspólnym gotowaniu wszyscy usiedliśmy przy stole by skosztować przygotowanych potraw.
Na przystawkę mieliśmy yorkshire pudding oraz tatar.



Kolejnym daniem były tortellini w bulionie.


Daniem głównym była polędwica wellington od Dominika Moskalenko! 


A na deser torrone bianco.


Z Dominikiem gotowałam juz wielokrotnie dlatego też tym razem za przewodnika warsztatów wybrałam Mateo. Skusiły mnie najbardziej te tortellini i nie zawiodłam się. Ten farsz to jakiś hit!


Niżej zostawiam Wam przepisy  na Tortellini in Brodo i Torrone bianco.

Tortellini In Brodo
Składniki na wywar:
Łopatka wołowa Sokołów 500 g
Mostek wołowy Sokołów 400 g
Marchewka 100 g
Seler naciowy 60 g
Cebula biała 100 g
Pomidory malinowe 150 g
Oliwa 40 g
Sól, pieprz do smaku
Kilka liści laurowych


Składniki na tortellini:
Mąka pszenna 500 – 400 g
Jajka – 4-5 sztuk


Składniki na farsz:
Polędwica wołowa Sokołów 100 g
Schab wieprzowy Sokołów 100 g
Szynka sarmacka Sokołów 100 g
Parmezan 200 g
Masło 20 g
1 duże jajko
Gałka muszkatołowa
sól, pieprz, oliwa




Przygotowanie wywaru:
Do bardzo dużego garnka wkładamy wszystkie składniki grubo pokrojone i obrane, wlewamy wodę 
i zagotowujemy. Jeżeli wytworzy się pianka, zdejmujemy ją chochlą. Gotujemy długo, na wolnym ogniu.


Przygotowanie tortellini:
Najpierw przygotowujemy ciasto do makaronu - mieszamy mąkę z jajkami i zagniatamy, aż będzie gładkie. Przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki na 20 minut. Do farszu kroimy wszystkie mięsa (oprócz wędlin) w kostkę, smażymy na patelni z masłem, aż wypuści wszystkie soki. Czekamy, aż ostygnie i blendujemy razem z wędlinami, parmezanem, solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Rozwałkowujemy makaron do ok. 0,6 mm czyli bardzo cienko. Kroimy ciasto w kwadraty 4x4 cm. Wykładamy na każdy kwadrat pół łyżeczki farszu i zamykamy najpierw na trójkąt, potem lekko rolujemy do połowy trójkąta i zawijamy dookoła palca, łączymy 2 końcówki. Gotujemy w wywarze 
i podajemy bezpośrednio po ugotowaniu.





Torrone Bianco
Składniki:
Cukier biały 220 g
Miód z akacji (lub jak najjaśniejszy) 150 g
Białko z jednego jajka
Migdały bez skórki 200 g
Pistacje nie solone 70 g
Orzechy laskowe 80 g
Woda 70 g
Cytryna 1 szt.
2 duże opłatki cukiernicze



Przygotowanie:
Wszystkie bakalie wkładamy do piekarnika (100°C). W robocie kuchennym ubijamy białko z małą ilością cukru. W rondelku podgrzewamy resztę cukru z wodą i dwoma łyżkami miodu na średnim ogniu. W drugim rondelku podgrzewamy resztę miodu, również na średnim ogniu. Miód musi osiągnąć 124°C, a cukier 144°C. Gdy osiągną temperaturę, dolewamy małym strumieniem miód do białka, cały czas ubijając, a następnie cukier. Dodajemy też skórkę z jednej cytryny. Wyłączamy robota kuchennego i dodajemy wszystkie bakalie, a następnie mieszamy szpatułą. W brytfance wykładamy jedną warstwę opłatka, na to masę białą i przykrywamy drugą warstwą opłatka. Nakrywamy folią i wstawiamy do lodówki na kilka godzin, lub trzymamy w temperaturze pokojowej przez całą noc.


13 grudnia

Wigilijne spotkanie Magazynu Aromat, Zima 2019

Wigilijne spotkanie Magazynu Aromat, Zima 2019
Boże Narodzenie to czas spotkań w rodzinnym gronie, ale także idealny moment aby spotkać się ze znajomymi czy zorganizować wigilijną kolację. Tak więc my redakcja magazynu Aromat jak co roku na początku grudnia tradycyjnie spotykamy się by świętować kolejny rok wspólnie wydanych numerów!
Przy okazji zapraszam na najnowszy zimowy numer Aromatu!

10 grudnia

Smażone pierożki z farszem z borowików

Smażone pierożki z farszem z borowików
Śpieszę szybko do Was z przepisem na smażone pierożki z grzybowym farszem  ;)
Zimowych zapasów macie pewnie sporo, a jeśli nie to marka Leśne Skarby na w swojej ofercie i borowiki, i podgrzybki tak więc dla każdego coś się znajdzie.
Podczas  przygotowywania tych pierożków czuć najpiękniejszy zapach, unoszący się z kuchni, taki grzybowy, a nawet już taki świąteczny bym powiedziała.

09 grudnia

Blok czekoladowy z bakaliami

Blok czekoladowy z bakaliami
Blok czekoladowy to słodycz, która robiła furorę na stołach w czasach PRL-u ale nie oszukujmy się ten smakołyk do dziś dzień gości na naszych stołach na co dzień i od święta, a o czasach PRL-u zapomnieliśmy już dawno, albo ich nie doświadczyliśmy.
Ten deser jest bajecznie szybki w przygotowaniu i świetnie smakuje z różnymi dodatkami a nawet sam. U mnie dziś herbatniki i bakalie od Helio.

08 grudnia

Wigilijna zupa z kapustą i grzybami

Wigilijna zupa z kapustą i grzybami
Wigilijny kapuśniak jest bardzo prostą zupą, postną a zarazem nieziemsko smaczną. 
Pojawia się ona u nas rok w rok. Jeszcze nigdy nam się nie znudziła a właściwie czekamy na nią rok w rok. Woda, kapusta, suszone grzybki i trochę warzyw...jak to mówią prostota tkwi w szczególe. 

05 grudnia

Pierniczki bez jajek

Pierniczki bez jajek
Ekspresowe pierniczki dla zapominalskich na święta ;) Beż użycia jajek co jak się okazuje wcale w niczym nie przeszkadza. Ciasto ma świetną konsystencję a pierniczki są tak samo pyszne i kruchutkie ;) 

01 grudnia

Wieniec makowy

Wieniec makowy
Boże Narodzenie tuż-tuż. A święta to wyjątkowy czas spędzony z bliskimi przy wspólnym stole zastawionym pysznymi i aromatycznymi ciastami, za których smakiem tęsknimy przez cały rok. A jakie jest Twoje ulubione świąteczne ciasto? Takie, bez którego święta  nie mogą się odbyć?

Copyright © 2016 Życie zaczyna się w kuchni , Blogger