31 stycznia

Pulpety wieprzowe w sosie pomidorowym firmy Krokus

Pulpety wieprzowe w sosie pomidorowym firmy Krokus
W ostatnim czasie KROKUS wprowadził do swojej oferty trójpak z trzema doskonałymi przecierami: pomidorowym, ogórkowym i sosem "pół na pół" pomidory i chili - Kliknij. Przeciery stanowią doskonałą bazę do przygotowania pysznych zup, sosów i innych dań. 
A w związku z tym że ogłosił też konkurs na wykorzystanie przynajmniej jednego z produktów postanowiłam zrobić pulpety w sosie pomidorowym z przecieru firmy Krokus.


31 stycznia

Zupa krem z pomidorów z makaronem i chipsem z jarmużu

Zupa krem z pomidorów z makaronem i chipsem z jarmużu
Smażycie latem własne przeciery pomidorowe? Bo ja tak i tym sposobem powstał własnie błyskawiczny krem  pomidorowy z makaronem i chipsem z jarmużu. Przygotowanie zajmuje może 15 minut włącznie z ugotowaniem makaronu. A jaki pyszny... 
Przepis na przecier pomidorowy znajdziecie pod tym linkiem (klik).

31 stycznia

Koktajl jarmużowo - owocowy

Koktajl jarmużowo - owocowy
Bardzo lobię koktajle, chociaż nie przygotowuję ich zbyt często. Zazwyczaj robiłam koktajle owocowe, po raz pierwszy pokusiłam się o jarmuż i powiem wam że...PYCHA!!!

Składniki:
- 2 banany
- 1 duża garść jarmużu
- 1/2 dużego jabłka
- 2 mandarynki
- 1 szklanka mleka

Wykonanie:
Banany, jabłko i mandarynki obieramy ze skóry i oczyszczamy z pozostałości. Wkładamy do misy blendera, dodajemy jarmuż i mleko. Miksujemy. Jeśli zachodzi potrzeba dodajemy mleka.



31 stycznia

Potrawka z kurczaka z warzywami i czarnym makaronem

Potrawka z kurczaka z warzywami i czarnym makaronem
Pyszny polski makaron z atramentem z kałamarnicy, dostępny jest między innymi w asortymencie Biedronki, składa się on z : semoliny (kaszka z pszenicy durum) i atramentu z kałamarnicy.
Dzięki zastosowaniu prawdziwego atramentu z kałamarnicy makaron po ugotowaniu nie barwi wody i pozostaje czarny.
Czarny makaron idealnie nadaje się do owoców morza, ale również można go użyć do urozmaicenia codziennych potraw, tj. rosół z czarnym makaronem, dodatek do dan głównych czy np. makaron z białym serem.


Składniki:
- 1 podwójna pierś z kurczaka
- 1 papryka
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 2 łyżki groszku zielonego 
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- sól, pieprz
- 300 ml śmietanki 30 %
- 200 ml wody
- świeża natka pietruszki i kolendra
- 3 łyżki oleju z pestek winogron, ja uwielbiam Monini

Wykonanie:
Kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w grubą kostkę.
W garnku rozgrzewamy olej, układamy mięso, oczyszczoną marchewkę i pietruszkę pokrojoną w kosteczkę, podsmażamy kilka minut. Następnie zalewamy wodą, dajemy ziele angielskie, liść laurowy i posiekaną natkę pietruszki. Przedostatni etap to sól i pieprz. Dusimy wszystko razem około 15 minut.
Po tym czasie dodajemy paprykę, zielony groszek, zalewamy śmietanką. Tym razem dusimy do czasu aż sos osiągnie odpowiednią konsystencje, u mnie zazwyczaj jest to kilka do kilku nastu minut, ponieważ nie używam mąki do zagęszczenia sosu. Sos redukujemy na małym ogniu.

Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, zazwyczaj na 100 gram makaronu używamy litr wody. Odcedzamy. Przelewamy zimną wodą.
Całość dania posypujemy posiekaną świeża kolendrą.



30 stycznia

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Mamy weekend a więc i Wypiekanie na śniadanie. W tym tygodniu inspiracja był pomysł i przepis z bloga Moje Wypieki . Jak sama o sobie mówi cyt."amatorka wypieków" ale patrząc na jej dania, zdjęcia czy same w sobie przepisy. To prawdziwe dzieła sztuki. 

A więc w tym tygodniu zaszczyt przypadł "Kardemummabullar" czyli szwedzkie bułeczki z kardamonem. Plan na nie był od kilku dni, ale sprawa wydawała się trudna ;-) więc tak przekładając z dnia na dzień, postanowiłam je dzisiaj upiec aby jutro zjeść pyszne, słodkie śniadanie.



30 stycznia

Fotorelacja z Zakopanego 2016

Fotorelacja z Zakopanego 2016
Krótka fotorelacja z zimowego urlopu. Świetny wyjazd ze świetną ekipą. Pierwszy w takim gronie ale nie ostatani ;-)

Kilka słów o samym Zakopanem. Przeurocze miasto położone u stóp Tatr, w Kotlinie Zakopiańskiej, nad kilkoma potokami. Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr, z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.
Centralny a zarazem najbardziej rozpoznawalny punkt Zakopanego – Krupówki, gdzie na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.

Wycieczka do Zakopanego nie mogłaby się obejść kilku tradycyjnych przysmaków. Z lat dzieciństwa i szkolnych kolonii niezapomniany smak karmelowych szyszek. 

Szyszunia ;-)
Najbardziej tradycyjna ale zaraz najsmaczniejsza przekąska, której nie można nie spróbować w Zakopanem. Oscypki z grilla z konfiturą żurawinową.

Oscypki z grilla z żurawiną
Coffee time na Gubałówce


Chyba wiadomo  ;-)

Giewont


Cała ja! W drodze na piechotę na Krupówki -7 kilometrowa wycieczka, grzane wino, najlepsze jakie piliśmy Zakopanem - w restauracji? TI AMO!

Najpyszniejsze wina grzane na Krupówkach 

Domowy obiad w Mini Szałasie

Domowy obiad w Mini Szałasie

Domowy obiad w Mini Szałasie


22 stycznia

Skrzydełka w sosie własnym z nutą orzechową

Skrzydełka w sosie własnym z nutą orzechową
Składniki:
- 10 szt skrzydełek z kurczaka
- kilka kropli sosu piri piri
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki orzechów arachidowych
- 1 łyżka pestek słonecznika
- 1 łyżka oliwy

Wykonanie:
Skrzydełka myjemy, osuszamy, przekładamy do miski. W osobnej znacznie mniejszej miseczce mieszamy miód, sos piri piri, oliwę, pestki słonecznika i drobno posiekane orzechy. Marynatę dodajemy do skrzydełek, dokładnie mieszamy, i zostawiamy 2 h w lodówce. Skrzydełka przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. Pieczemy 40 minut pod folią aluminiową, następnie na ostatnie 10-15 minut zdejmujemy folię aby skórka mogła się przypiec i zarumienić ;-)




22 stycznia

Churros

Churros
Churros – tradycyjny, tłusty wypiek hiszpański z ciasta parzonego w formie długiego prętu o przekroju w kształcie gwiazdy. Wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażonego w wysokiej temperaturze. Posypuje się je cukrem pudrem lub cukrem pomieszanym z małą ilością cynamonu. Najsmaczniejsze świeżo usmażone posypane cukrem pudrem.
Na zdjęcie tej smakowitej przekąski trafiłam gdzieś w internecie, na Facebooku, na jakiejś grupie kulinarnej i już po zdjęciu wiedziałam że muszę je zrobić;-)

Składniki:
- 240 ml wody
- 50 g masła
- 2 łyżki cukru
- szczypta soli
- 1 i 1/8 szklanki mąki pszennej
- 3 jajka
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania

Wykonanie:
W wysokim garnku gotujemy wodę, masło, cukier, sól. Masło musi nam się roztopić i cukier rozpuścić. Do wrzącego płynu wsypujemy mąkę, mieszamy intensywnie. Zdejmujemy z palnika, ucierać mikserem, aż ciasto będzie odstawać od brzegów naczynia. Studzimy.
Do wystudzonej masy wbijamy jajka, jedno po drugim, miksując dobrze po każdym kolejnym. Ciasto powinno być gładkie i gęste.
Moje churrosy wyciskane były przez szpryce z końcówką gwiazdki. Małej gwiazdki, dlatego wyszły cienkie. Olej rozgrzewamy dość mocno ( gdzieś wyczytałam, że do temperatury 175 st C). Na olej wyciskamy churros długości około 10 - 12 cm, smażymy z każdej strony aż uzyskają kolor lekko brązowy. Posypujemy cukrem pudrem




16 stycznia

Faworki

Faworki
W starym przepiśniku mojej babci prawie każda gramatura podawana jest w garstkach albo łyżkach... tak, tak garstkach. Pewnie kiedyś nie było wagi, miarek i innych ułatwiających życie akcesoriów. Dlatego też postanowiłam odtworzyć jej przepisy na nowo. Nowe dzienne światło ujrzał przepis na chrust. 

Składniki:
- 10 łyżek mąki pszennej
- 2,5 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 żółtka
- 1 łyżka kwaśniej śmietany
- szczypta soli
- 1 łyżka spirytusu(ew.octu)
- tłuszcz do smażenia
- cukier puder do posypania

Wykonanie:
Wszystkie składniki na stolnicę i zagniatamy ciasto ;-) do uzyskania jednolitej masy. Następnie wałkujemy placek nie grubszy niż 0,5 cm. Taki placek tniemy nożem lub radełkiem na pasy około 5 cm szerokości każdy, następnie wycinamy romby około 10 cm. Mają nam powstać romby które mają jeden bok 5 cm, drugi 10 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż pośrodku i jeden z końców przewlec przez otwór.
Smażymy w gorącym tłuszczu, w temperaturze 175ºC z obu stron, na złoty kolor. Odsączamy na ręczniczku papierowym.
Posypujemy cukrem pudrem.




Akcja ciasto na niedziele - Smażone w głębokim oleju. A razem ze mną w głębokim oleju smażyły:

16 stycznia

Pavlova

Pavlova
Pavlova – deser australijski i nowozelandzki, rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami, najczęściej truskawkami, malinami, kawałkami brzoskwini bądź owocami kiwi. Ja osobiście uważam że każde owoce do tego deseru są idealne.

Moja torcik jest w wersji mini, ponieważ po usmażeniu chrustu zostało mi 3 białka i tak powstała moja pierwsza w życiu Pavlova ;-) ale nie ostatnia...

15 stycznia

Spaghetti w sosie serowym z oscypka

Spaghetti w sosie serowym z oscypka
Jak wiadomo po wizycie w Zakopanem nie ma szans aby wrócić bez żurawiny czy sera. Nie wspomnę już o śliwowicy ;-) Z takimi też bagażami wróciliśmy i my 2 dni temu.
Ale jeśli o serach już mowa to poza moimi ukochanymi oscypkami z grilla z żurawiną, myślałam jak można skomponować danie / deser z ich wykorzystaniem. Myślałam, myślałam i wymyśliłam...


Składniki:
- 300 g makaronu spaghetti
- 300 ml śmietanki 30 %
- 1 duża cebula
- 2 łyżki masła
- 5 oscypków góralskich tradycyjnych
- ½ płaskiej łyżeczka mielonego białego pieprzu
- 2 listki suszonej szałwii
- czarny pieprz i sól do smaku
- koperek

Wykonanie:
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzamy.  Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Oscypka ścieramy na tarce o grubych oczkach. Śmietanę wlewamy w rondelek, dodajemy cebulę, szałwię i inne przyprawy i duuuużo koperku oraz starty ser. Gotujemy aż ser się rozpuści. W razie potrzeby możemy posolić. Wykładamy w sos gorący makaron i posypać koperkiem.



13 stycznia

Batoniki owsiane

Batoniki owsiane
Miały być krojone batoniki, a wyszły łamane ;-) chyba użyłam za mało miodu ;-( obiecuję na dniach zrobić ich nową wersję i zaktualizować przepis ;-)
Wydawałoby się że to jedne z najłatwiejszych ciasteczek owsianych, wystarczy zmieszać składniki łyżką.
Moje ciasteczka powstały głownie na bazie płatków owsianych błyskawicznych. Ale można je przygotować dosypując rozmaitych dodatków bakaliowych, mącznych i innych i za każdym razem ich smak może być inny.


Składniki:
- 200 gram płatków owsianych błyskawicznych
- 70 gram pestek dyni
- 40 gram pestek słonecznika
- 30 ml syropu waniliowego
- 80 gram miodu akacjowego
- 40 ml oliwy z oliwek
- 12 gram rodzynek

Wykonanie:
Oliwę, syrop i miód podgrzewamy do połączenia składników.
Pozostałe suche składniki tj.płatki, pestki dyni i słonecznika, rodzynki mieszamy w jednej misce. Zalewamy podgrzaną oliwą i mieszamy łyżką.
Płaską, kwadratową formę 20 cm x 20 cm wykładamy papierem do pieczenia. Płatki układamy na blaszce, mocno ugniatamy. Zapiekamy w temperaturze 160 stopni 25-30 minut.




13 stycznia

Ciasteczka ryżowe z nutą kokosu

Ciasteczka ryżowe z nutą kokosu
Płatki ryżowe są lekkie i puszyste, wprost wyśmienite na śniadanie dla dzieci i dla dorosłych. W dodatku szybkie i łatwe w przygotowaniu. Ale poza śniadaniem jest wiele możliwości wykorzystania płatków np. robiąc zdrowe ciasteczka, które Zapewnią niezbędną energię do walki z zimową aurą za oknem ;-)Składniki:
- 100 gram płatków ryżowych
- 30 gram pestek dyni
- 30 gram pestek słonecznika
- 100 gram miodu akacjowego
- 20 ml oliwy z oliwek
- 70 gram wiórek kokosowych
- 40 gram gotowych kandyzowanych skórek i owoców

Wykonanie:
Oliwę i miód podgrzewamy do połączenia składników.
Pozostałe suche  składniki tj.płatki, pestki dyni i słonecznika, wiórki i kandyzowane owoce mieszamy w jednej misce. Zalewamy podgrzaną oliwą z miodem i mieszamy.

Ponieważ po wymieszaniu składniki nadal są sypkie formujemy je formą taką jak do ciasteczek. Formę wypełniamy do pełna i ugniatamy.








11 stycznia

Śledzie w zalewie octowej

Śledzie w zalewie octowej

11 stycznia

Sernik królewski

Sernik królewski

11 stycznia

Pasztet wieprzowo-wołowy

Pasztet wieprzowo-wołowy
Święta, święta i po świętach. A ponieważ w okresie świąteczno-noworocznym praca pochłonęła mój cały wolny czas, a przy okazji spadek energii zrobił swoje, przepisy na smakołyki będą pojawiać się teraz. Pasztet - to między innymi danie bez którego trudno wyobrazić sobie świąteczny stół, obok swojskich schabów, karkówek i kiełbas. Ale idealnie smakuje na śniadanie czy kolację, z takiego pasztetu możemy zrobić też farsz do pasztecików czy innych przekąsek.

11 stycznia

Chleb z żytniej mieszanki

Chleb z żytniej mieszanki
W akcji "Ciasto na niedzięlę " smażyliśmy racuszki, to dlaczego by nie upiec chleba. Tym razem w akcji "Wypiekanie na śniadanie". Przepis na chleb pochodzi z bloga Smaki Alzacji ale ja nie byłabym sobą gdybym nie urozmaiciła czegoś, a tak naprawdę wszystkiego. Ponieważ nie miałam dostępnych skaldnikó na chleb bezglutenowy, postanowiłam kupić żytnią mieszankę. Może mi dziewczyny wybaczą ta calkowitą zmianę przepisu, liczy się to co powstało czyli pyszny chlebek.

11 stycznia

Racuszki

Racuszki
Po bardzo długiej przerwie wracam do wspólnego wypiekania w akcji "Ciasto na niedziele"
Dla przypomnienia akcja organizowana jest na facebooku, celem jest upieczenie wspólnie jakiegoś ciasta / ciasteczek / innych wypieków w weekend i zamieszczenie zdjęć oraz przepisu na blogu. 

Tym razem padło na domowe racuszki, przepis podstawowy jest troszeczkę inny, ale ja postanowiłam go zmodyfikować o jabłko i banana.


Copyright © 2016 Życie zaczyna się w kuchni , Blogger